Marc Webb: A csodálatos Pókember 2. (2014)

A csodálatos Pókember kritikámnak még az volt a címe, hogy "Ki az igazi Pókember?". Azóta eltelt két év, újranéztem néhányszor a filmet, és most megérkezett a folytatás is, ami után már némiképp értetlenül állok saját címadásom előtt, hisz a napnál is világosabb, hogy Marc Webb az igazi Pókember. (Prae.hu)
Ez az ember egy igazi zsonglőr, mert miközben legújabb filmjén érződik a szokásos stúdiónyomás (legyen gyorsabb, nagyobb, hangosabb), ő képes kikerülni az ezzel járó buktatókat (széteső dramaturgia, üresjáratok és kidolgozatlan karakterek, lásdPókember 3), és minden hibája ellenére elkészíti a tökéletes Pókember-mozit. Ezzel a kijelentéssel élesen szembe megyünk a film általános megítélésével, ami ugyanakkor sokkal kevésbé szól magának a filmnek, mint azoknak a kötelező "franchise-blockbuster" elemeknek (illetve a kétes hírnevű forgatókönyvíróknak), amik A csodálatos Pókemberben 2-ben is megtalálhatóak, csak Marc Webb kijavítja, és jól csinálja őket.
Az egyik ilyen a látványorientáció. A rossz pop-corn filmek elvesznek a megalomániás rombolásban, és két akció között elfelejtenek történetet mesélni. Az új Pókember eszeveszettül látványos, 10 percenként felrobban benne valami, de mégis bedarál, a robbanásokat összekötő történet tényleg érdekel. Hogyan alakul Peter élete a barátaival, a munkájával, a családjával, de legfőképp a szerelmével? A Peter/Gwen páros most is csodásan működik, az emberi kapcsolatok ábrázolása egyébként is nagy erőssége a rendezőnek, de itt úgy kell ezeknek időt és teret adnia, hogy az emberek Elektro miatt ülnek be a moziba. Pont mint a képregényekben, ahol a bunyós számok fogynak a legjobban, pedig azok eltörpülnek a hősök magánéletében folyó szappanoperák mellett.


Az eddig leírtakat egyébként nagyjából jól összefoglalja az autóüldözős nyitójelenet, melyben a film tökéletesen pozícionálja magát azzal a mondattal, hogy "Veszélyes plutóniumszállítmányt loptak az Oscorptól!". Ez az a kis mesebeli mikrovilág, ahol minden rossz eredendője az Oscorp, de semmi vész, mert a városnak megvan a maga védelmezője. És az alkotók ezen a mesén keresztül érintenek egy csomó valós problémát. Először még megrökönyödtem azon, hogy a város szigorúan őrzött elmegyógyintézetéből csak úgy simán ki lehet szabadítani valakit egy sokkoló segítségével, vagy hogy a föld alól csak úgy előbukkan egy metróvagon (és ezek továbbra is a film leggyengébb momentumai), de jobban belegondolva ezek beleférnek ennek a világnak a kereteibe.


Hiába a sok konfliktus. ellenség és akció, Webb filmje nem képes elvérezni. Ötletes, humoros és drámai (meg persze látványos is), szép mese, és nem is próbál több lenni, de mint a legjobb mesék, valójában nem arról szól, hogy a hős hogyan győzi le az ellenségeit (az jó, ha működik, de igazából mellékes). Ez a film – komolyan mondom – gyereket csinál az emberből! Raimi folyton levetette Pókember maszkját, hogy könnyebben azonosulhassunk vele, Webb viszont a finálébeli feloldásban rávilágít, hogy a néző már eleve Peterrel azonosul, és a néző pont azért akar Pókember lenni, mert Petert ezer oldalról nyomják a gondok. Hálóhintázni viszont király!
A bejegyzés trackback címe:
https://daniaron.blog.hu/api/trackback/id/tr9013989568
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.